کابل شبکه

شبکه کردن دو کامپیوتر

مراحل شبکه کردن دو کامپیوتر

شبکه کردن کامپیوتر زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما بخواهید یک فایل بسیار سنگین را بدون نیاز به اینترنت؛ بین دو کامپیوتر مورد نظر خود انتقال دهید. اطلاع از نحوه شبکه کردن بین دو کامپیوتر؛ بسیار مهم است زیرا همان‌طوری‌که عنوان شد گاهی بعضی از فایل‌ها بسیار سنگین هستند که انجام فرآیند آپلود یا دانلود کردن آن‌ها ممکن است زمان زیادی ببرد و برای کاربران خسته کننده باشد. برای نحوه آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر با وای فای یا از طریق کابل؛ باید بدانید که در مرحله اول بایستی فاصله دو کامپیوتر از هم کم باشد و برای پشتیبانی شبکه بایستی حتما کارت درایو شبکه بر روی هر دو سیستم نصب شده باشد.

لازم به ذکر است که کارت درایو در زمان خرید سیستم کامپیوتر معمولا بر روی کامپیوتر وجود دارد؛ ولی در صورتی که نباشد می‌توان درایور آن‎ را از روی اینترنت سرچ و دانلود کرد و بر روی هر دو سیستمی که قرار است از طریق شبکه به هم متصل شوند نصب نمود. برای شبکه‌سازی دو سیستم به هم؛ راه‌های متعددی وجود دارد که در این مقاله به بررسی دو مورد از این راه‌های اتصال می‌پردازیم؛ بنابراین برای آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر با وای فای و همچنین آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر در ویندوز ۱۰ با کابل؛ این مقاله لگراند کو را دنبال نمایید.

مراحل شبکه کردن دو کامپیوتر با کابل LAN در شیوه انتقال فایل از سیستم A به سیستم B

به منظور شبکه کردن دو کامپیوتر از طریق کابل شبکه؛ بایستی مراحل ذیل را یکی پس از دیگری انجام دهید؛
۱- در اولین قدم وارد قسمت کنترل پنل Control panel شوید و بر روی گزینه Network and Internet کلیک کنید.
۲- در این مرحله پنجره‌ای باز می‌شود؛ بر روی گزینه Network and Sharing Center کلیک نمایید.
۳- پس از آن از پنل سمت راست؛ گزینه Change Adaptor Setting را دنبال کنید.
۴- در این مرحله روی Connection مناسب که با عنوان Ethernet مشخص شده است؛ راست کلیک نموده و در منویی که نمایش داده می‌شود گزینه Properties را انتخاب کنید.
۵- از گزینه Networking روی گزینه Internet (TCP/IPv4) کلیک کرده و سپس گزینه Properties را انتخاب نمایید.
۶- اکنون IP و Subnet mask سیستم اول و دوم را مقدار دهی کنید.
۷- سپس به قسمت Network and Sharing Center بازگشت کرده و بر روی گزینه Change Advance Sharing settings کلیک کنید.

کابل LAN
۸- اکنون برای ایجاد امکان رویت سیستم و به اشتراک‌گذاری فایل و چاپگر، گزینه‌های Turn on network discovery و همین‌طور گزینه Turn on file and printer sharing را انتخاب یا فعال نمایید.
۹- برای شبکه کردن دو کامپیوتر لازم است در این مرحله بر روی گزینه This PC راست کلیک نمایید و از منوی نمایش داده شده گزینه Properties را انتخاب کرده و نهایتا در پنجره‌ایی که باز می‌شود؛ گزینه Change Setting را انتخاب کنید.
۱۰- اکنون از پنجره جدید بر روی گزینه Change کلیک کنید.
۱۱- در این مرحله مقدار Workgroup را برای هر دو سیستم یک مقدار واحد و یکسان قرار دهید.
۱۲- سپس بر روی درایوی که می‌خواهید به اشتراک گذاشته شود؛ راست کلیک کرده و از منوی نمایش داده شده گزینه Properties را انتخاب کنید؛ بعد از آن لازم است که از زبانه Sharing بر روی Advance Sharing کلیک کنید.
۱۳-  گزینه Share this Folder را انتخاب کرده و برای ذخیره این تغییرات Apply کرده و روی گزینه Ok کلیک نمایید.
۱۴- لازم به ذکر است که در صورت نیاز به برقراری شبکه اینترنت؛ لازم است تا internet protocol version ۶ را برای هر دو دستگاه غیرفعال کنید و همچنین هنگام تنظیم آدرس IP و subnet، مقدار Obtain an IP address automatically را انتخاب نمایید.

________________________________________________________________________________________________

📌 لگراندکو عرضه کننده انواع کابل شبکه با بهترین قیمت بازار 📌

📍 کابل شبکه لگراند cat6                                📍   کابل شبکه لگراند cat7

________________________________________________________________________________________________

سوالات متداول

• در صورتی‌که پس از انجام کلیه مراحل بالا و بعد از برقراری ارتباط بین کامپیوتر و لپتاپ با قطعی اینترنت مواجه شویم چه باید کرد؟ در این صورت باید در قسمت تنظیمات IP مقدار default gateway را با IP مودم خود تکمیل نمایید؛ معمولا این IP در اکثر مودم‌های ADSL برابر ۱۹۲.۱۶۸. ۱.۱ است.
• علت این‌که پس از انجام تمام تنظیمات فوق به درستی؛ یکی از کامپیوترها قادر نیست کامپیوتر دیگر را ping نماید چیست؟ در این صورت بایستی تنظیمات فایروال یا آنتی ویروس را در کامپیوتری که IP آن ping نمی‌شود مجددا بررسی نمایید.

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم مراحل شبکه کردن دو کامپیوتر را به صورت مراحله به مرحله شرح دهیم؛ در صورت انجام مراحل فوق به ترتیب؛ قادر هستید که دو سیستم کامپیوتر خود را به هم متصل نموده و به اشتراک‌گذاری فایل‌های مورد نظر خود بپردازید. این اشتراک‌گذاری همان‌طور که اشاره شد می‌تواند از طریق کابل شبکه یا از طریق وای فای صورت بگیرد.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *