کابل شبکه

قیمت کابل شبکه لگراند CAT6

کابل شبکه لگراند Cat6 چه خصوصیاتی دارد؟

کابل شبکه لگراند Cat6 نسل ششم از زوج کابل‌های اترنت بهم تابیده شده است. کاراکتر a در ابتدای آن نشان دهنده (augmented) به معنای تکمیل یافته است. کابل Cat6a نسبت به کابل شبکه Cat6 ضخیم تر بوده لایه نگهدارنده آن باعث می‌شود مشکل تداخل سیگنال ها و محدودیت در کابل‌کشی را برطرف می کند.

علت پر طرفدار بودن کابل شبکه CAT6 چیست؟

متخصصان و کارشناسان راه اندازی شبکه کابلی که در زیر ساخت استفاده می‌کنند معمولا  کابل شبکه Cat6 است، لذا در هنگام پیاده سازی یک شبکه باید دقت کنیم که کابلی که قرار است در زیر ساخت شبکه یک پروژه استفاده شود از چه نوعی می‌باشد. هر چقدر تعداد پیچش در زوج‌های درهم تنیده بیشتر باشد میزان تداخل سیگنال در زمان انتشار کمتر خواهد بود و این تعداد پیچش‌های بیشتر این امکان را به ما می‌دهد که سیگنال بیشتر در مسافت طولانی حرکت کند. بدون اینکه نرخ از دست رفتن داده ها به مشکلی برخورد کند و سیگنال‌های بالایی به شبکه تحویل داده می شود. در کابل‌شبکه Cat6 برای اینکه پیچیدگی میان زوج ها در وضعیت ثابت قرار گیرد یک تفکیک کننده پلاستیکی در بین آن ها تعبیه شده است.

به طور کلی کابل‌ شبکه Cat6 با توجه به موارد ذیل شدت سیگنال انتقالی کم یا زیاد خواهد شد:

 • جنس مغزی
 • ضخامت مغزی
 • مقدار پیچش هر دو رشته
 • مقدار پیچش چهار زوج در هم تنیده

معمولا در کابل شبکه Cat6 فرکانس 250 مگاهرتز را ساپورت می کند. کاهش سیگنال آنها برابر با 19.8dbاست و پهنای باند / مسافت 1Gbs/100m تا 10Gpbs/55m را پشتیبانی می‌کند. همچنین در این کابل شبکه لگراند Cat6 که باید به آن دقت کافی داشته باشیم نوع روکش به کار رفته در مدل sftp است. کابل‌های sftp دارای لایه محافظتی هستند که به خوبی می‌توانند مانع از ورود نویزهای محیطی شوند. همچنین در برابر جریانات الکترومغناطیس مقاوم باشند. لذا این کابل شبکه می‌تواند گزینه مناسبی برای بکارگیری در فضاهای بیرونی هستند. به ویژه محیط‌‌ هایی که ممکن است خطر صدمه و یا نفوذ کابل را تهدید کند.

بنابراین به طور معمول کابل‌هایی که جنس روکش و محافظ آن از نوع PVC است مقاومت خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند ولی در هنگام آتش سوزی از خود دود سمی و شعله زیادی ساطع می کنند. در واقع برخی از کمپانی‌ها ترجیح می دهند از کابل شبکه Cat6 با روکش LSZH استفاده نمایند. با این تفاوت که کابل LSZH از کابل PVC قیمت بیشتری دارد.

تفاوت کابل شبکه CAT6 و CAT6A :

امروزه در بازار کابل‌های شبکه مختلفی وجود دارند و هر کدام کاربرد به خصوصی دارند شبکه‌های بی سیم با سرعت زیادی در حال انتشار است در تمامی شبکه‌های بزرگ و کوچک مهمترین قسمت  کابل آن شبکه می‌باشد بنابراین تولیدکنندگان جهت انتخاب بهتر جهت مصرف، کابل‌ها را دسته بندی کرده اند. این دسته بندی (Category) و در اصطلاح با نام Cat شناخته شده است. در مقابل واژه Cat معمولا عددی قرار می گیرد که هرچه این عدد بیشتر باشد، توان اجرای عملیاتی بهتر و تداخل کمتر را نمایش می‌دهد.

بنابراین با توجه به اینکه کابل‌های شبکه، توان عملیات متفاوتی دارند هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. بهمین سبب برای انتخاب مناسب کابل شبکه Cat6 باید برآورد دقیقی از شبکه‌ای که قرار است کابل در آن استفاده شود انجام گردد، تا پروژه به مشکل بر نخورد.

در این مقاله به تفاوت ساختاری کابل‌ شبکه Cat6 و Cat6a می پردازیم.

کابل‌شبکه Cat6 با قرار گرفتن a در کنار Cat6 نمایش دهنده  واژه ی (augmented) به معنای تکمیل یافته است. نسبت به کابل شبکه Cat6 ضخیم تر بوده و لایه محافظتی آن مناسب‌تر است لذا مشکل تداخل سیگنال و محدودیت در کابل‌کشی بر طرف شده است. سرعت کابل شبکه Cat6 ،  ده گیگا بیت بر ثانیه می‌رسد و قادر است تا فاصله 100 متر همین سرعت را حفظ کند.

 • معمولا این نوع کابل برای محیط های صنعتی کاربرد دارد و چون انعطاف پذیری آن کمتر است
 • در محیط های مسکونی استفاده نمی‌شود
 • کابل شبکه‌Cat6a می‌تواند پهنای باند انتقال داده ها را دو برابر افزایش دهد همچنین تداخل سیگنال کمتر را داشته باشد
 • دیتا با سرعت و اطمینان بیشتری در فاصله های دور انتقال می‌یابد
 • تفاوت دیگر، محافظ آن‌ها هستند که Cat6a بیشتر در مصارف صنعتی گزینه مناسبی است.

نکاتی که در هنگام نصب کابل شبکه Cat6 باید رعایت شود:

 1. کابل‌ شبکه Cat6 و Cat6a باید به درستی و نصب انجام گردد تا به مشخصات مورد نیاز برسد.
 2. کابل شبکه Cat6 نباید بیش از حد محکم و یا خم شود و شعاع خمش باید حداقل چهار برابر قطر خارجی باشد.
 3. جفت سیم‌ها نباید باز شود و محافظ خارجی نباید بیشتر از 0.5 در 7/12 میلیمتر باشد.
 4. برای بهتر شدن عملکرد کابل شبکه Cat6 در فضاهایی با تداخل فرکانس بالا (EMI) لازم است تا از کابل محافظت شود. بنابراین حفاظت احتمال خراب شدن EMI را بر روی داده‌های آن کمتر می‌کند.
 5. نگهدارنده معمولا از یک پایه کابل شبکه Cat6 به طرف دیگر با استفاده از یک سیم کششی از طریق آن در کنار جفت‌های تابیده شده حفظ می شود همچنین در انتهای هر کابل شبکه Cat6 برای اتصال الکتریکی از یک جک کمک گرفته می‌شود.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *