کابل شبکه, محبوب ترین

قیمت کابل شبکه CAT6

آشنایی بیشتر با ساختار و کاربرد کابل cat6

نوعی کابل زوجی به هم تابیده که برای اترنت و سایر لایه‌های فیزیکی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. توانایی انتقال اطلاعات تا سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه با فرکانس 250 مگاهرتز را دارد. درواقع کابل شبکه Cat6 نسل ششم از زوج کابل‌های اترنت بهم تابیده شده است. کاراکتر a در ابتدای آن نشان دهنده (augmented) به معنای تکمیل یافته است. کابل Cat6a نسبت به کابل شبکه Cat6 ضخیم تر بوده لایه نگهدارنده آن باعث می‌شود مشکل تداخل سیگنال‌ها و محدودیت در کابل‌کشی را برطرف می کند.

کابل شبکه cat6

همانطور که می‌دانید عصر ارتباطات به سرعت در حال پیشرفت و دگرگونی است بطوریکه روز به روز صنعت ارتباطی گسترش می‌یابد. جهت سهولت در کار شبکه‌های ارتباطی کابلهایی تولید شده‌اند که انواع متفاوتی بسته به شبکه‌های ارتباطی دارند. در این مقاله در فروشگاه اینترنتی پاناتل تلاش ما و همکارانمان جهت آشنا سازی شما خوانندگان گرامی با کابل cat6، انواع همچنین کاربردهای cat6 می‌باشد.

دو نوع کابل شبکه cat6 داریم:

 1. cat6 با فرکانس 250 مگاهرتز با سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه تا 55 متر
 2. cat6a با شیلد 500 مگاهرتز با سرعت 10 گیگابایت تا 100 متر

هنگام نصب کابل Cat6 موارد زیر رعایت شود:

 • نباید بیش از تابیده یا خم گردد
 • شعاع خم شدن بایستی بیش از چهار برابر قطر بیرونی کابل باشد.
 • زوج سیم‌ها نباید از حالت بهم تابیده شده خارج گردند.
 • غلاف بیرونی نباید بیش از 5/0 اینچ تخلیه گردد.

کاربرد کابل Cat6 :

 • نصب در خانه
 • شبکه های سازمانی
 • کارخانه و آزمایشگاههای الکترونیکی

علت پر طرفدار بودن کابل شبکه CAT6 چیست؟

متخصصان و کارشناسان راه اندازی شبکه کابلی که در زیر ساخت استفاده می‌کنند معمولا  کابل شبکه Cat6 است، لذا در هنگام پیاده سازی یک شبکه باید دقت کنیم که کابلی که قرار است در زیر ساخت شبکه یک پروژه استفاده شود از چه نوعی می‌باشد. هر چقدر تعداد پیچش در زوج‌های درهم تنیده بیشتر باشد میزان تداخل سیگنال در زمان انتشار کمتر خواهد بود و این تعداد پیچش‌های بیشتر این امکان را به ما می‌دهد که سیگنال بیشتر در مسافت طولانی حرکت کند. بدون اینکه نرخ از دست رفتن داده ها به مشکلی برخورد کند و سیگنال‌های بالایی به شبکه تحویل داده می شود. در کابل‌شبکه Cat6 برای اینکه پیچیدگی میان زوج ها در وضعیت ثابت قرار گیرد یک تفکیک کننده پلاستیکی در بین آن ها تعبیه شده است.

به طور کلی کابل‌ شبکه Cat6 با توجه به موارد ذیل شدت سیگنال انتقالی کم یا زیاد خواهد شد:

 1. جنس مغزی
 2. ضخامت مغزی
 3. مقدار پیچش هر دو رشته
 4. مقدار پیچش چهار زوج در هم تنیده

معمولا در کابل شبکه Cat6 فرکانس 250 مگاهرتز را ساپورت می کند کاهش سیگنال آنها برابر با 19.8dbاست و پهنای باند / مسافت 1Gbs/100m تا 10Gpbs/55m را پشتیبانی می‌کند. همچنین در این کابل شبکه Cat6 که باید به آن دقت کافی داشته باشیم نوع روکش به کار رفته در مدل sftp است. کابل‌های sftp دارای لایه محافظتی هستند که به خوبی می‌توانند مانع از ورود نویزهای محیطی شوند. همچنین در برابر جریانات الکترومغناطیس مقاوم باشند. لذا این کابل شبکه می‌تواند گزینه مناسبی برای بکارگیری در فضاهای بیرونی هستند. به ویژه محیط‌‌ هایی که ممکن است خطر صدمه و یا نفوذ کابل را تهدید کند. بنابراین به طور معمول کابل‌هایی که جنس روکش و محافظ آن از نوع PVC است مقاومت خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند ولی در هنگام آتش سوزی از خود دود سمی و شعله زیادی ساطع می کنند. در واقع برخی از کمپانی‌ها ترجیح می دهند از کابل شبکه Cat6 با روکش LSZH استفاده نمایند. با این تفاوت که کابل LSZH از کابل PVC قیمت بیشتری دارد.

تفاوت کابل شبکه CAT6 و CAT6A :

امروزه در بازار انواع کابل‌ شبکه مختلفی وجود دارند و هر کدام کاربرد به خصوصی دارند شبکه‌های بی سیم با سرعت زیادی در حال انتشار است در تمامی شبکه‌های بزرگ و کوچک مهمترین قسمت  کابل آن شبکه می‌باشد بنابراین تولیدکنندگان جهت انتخاب بهتر جهت مصرف، کابل‌ها را دسته بندی کرده اند. این دسته بندی (Category) و در اصطلاح با نام Cat شناخته شده است. در مقابل واژه Cat معمولا عددی قرار می گیرد که هرچه این عدد بیشتر باشد، توان اجرای عملیاتی بهتر و تداخل کمتر را نمایش می‌دهد. بنابراین با توجه به اینکه کابل‌های شبکه، توان عملیات متفاوتی دارند هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. بهمین سبب برای انتخاب مناسب کابل شبکه Cat6 باید برآورد دقیقی از شبکه‌ای که قرار است کابل در آن استفاده شود انجام گردد، تا پروژه به مشکل بر نخورد.

Cat6a نسبت به cat6 ضخیمتر بوده و لایه‌ی نگهدارنده آن باعث جلوگیری از تداخل سیگنال‌ها همچنین محدودیت کابل کشی را برطرف می‌نماید.

نکاتی که در هنگام نصب کابل شبکه Cat6 باید رعایت شود:

 1. کابل‌ شبکه Cat6 و Cat6a باید به درستی و نصب انجام گردد تا به مشخصات مورد نیاز برسد.
 2. کابل شبکه Cat6 نباید بیش از حد محکم و یا خم شود و شعاع خمش باید حداقل چهار برابر قطر خارجی باشد.
 3. جفت سیم‌ها نباید باز شود و محافظ خارجی نباید بیشتر از 0.5 در 7/12 میلیمتر باشد.
 4. برای بهتر شدن عملکرد کابل شبکه Cat6 در فضاهایی با تداخل فرکانس بالا (EMI) لازم است تا از کابل محافظت شود. بنابراین حفاظت احتمال خراب شدن EMI را بر روی داده‌های آن کمتر می‌کند.
 5. نگهدارنده معمولا از یک پایه کابل شبکه Cat6 به طرف دیگر با استفاده از یک سیم کششی از طریق آن در کنار جفت‌های تابیده شده حفظ می شود همچنین در انتهای هر کابل شبکه Cat6 برای اتصال الکتریکی از یک جک کمک گرفته می‌شود.

برای داشتن داشتن قیمت کابل شبکه Cat6 و خرید کابل شبکه لگراند با فروشگاه پاناتل در تماس باشید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *